Download Grade 6

Survey
yes no Was this document useful for you?
   Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project

Document related concepts

Euclidean geometry wikipedia , lookup

Integer triangle wikipedia , lookup

Pythagorean theorem wikipedia , lookup

Transcript
Grade 5
Arithmetic
Meet 3
2009-2010
1)
Using exponents, write the prime factorization for 288.
Answer: _________________ (2 pts)
2)
How many single digit numbers is 2670 divisible by?
Answer: _________________(3 pts)
3)
How many positive factors does 90 have?
Answer: _________________(4 pts)
4)
What is the difference between the LCM and GCF of 15 and 27?
Answer: _________________(5 pts)
5)
The average of 9 numbers is 19.4. Adding a 10th number brings the average up to 20. What is
that 10th number?
Answer: _________________(6 pts)
Grade 5
Geometry
Meet 3
2009-2010
1)
What type of triangle has no congruent angles and no congruent sides?
Answer: ________________ (2 pts)
2)
A Rubik’s cube has a side of 3 inches. What is the volume of the Rubik’s cube?
Answer: _____________in.3 (3 pts)
3)
The 3 equilateral triangles are placed together to make a trapezoid. The height of a triangle is
4 cm. The area of the trapezoid is 18 cm2. What is the perimeter of the trapezoid?
Answer: ______________cm. (4 pts)
4)
Find the perimeter of this figure, which is made up of a square and a semi-circle. The square has
an area of 144 cm 2. (Use 3.14 for pi and round your answer to the nearest hundredth.)
Answer: ______________cm. (5 pts)
5)
A circle is cut out of a piece of square plywood that is 14 in. x 14 in. The scraps are thrown
away. How many square inches are thrown away? (Use 3.14 for pi and round your answer to the
nearest hundredth.)
Answer: ______________in2 (6
pts)Grade
5
Team
Meet 3
2009-2010
1)
What is the sum of all the whole numbers from 1 to 105?
Answer: _________________ (6 pts)
2)
If there are 1200 calories in a small cheese pizza with a diameter of 6 inches, how many calories
are in a cheese pizza that has a diameter of 12 inches? Round your answer to the nearest calorie.
Answer: __________calories (6 pts)
3)
A revolving water sprinkler sprays water in all directions. If the circumference of the water
circle reached by the sprinkler equals 157 feet, what is the area of the circle? (Use 3.14 for pi
and round to the nearest square foot.)
Answer: _____________sq. ft.(6 pts)
4)
A jar is filled with 40 marbles. 25 % of the marbles are red, 30 % are green, 10% are blue, 20%
are black, and the rest are yellow. What it the probability, in reduced fraction form, of someone
choosing a yellow marble on her first pick?
Answer: _________________(6 pts)
5)
No leap years are used.
2 decades
9 years
5 days
18 hours
10 minutes
13 seconds
- 1 decade
9 years
100 days
23 hours
13 minutes
20 seconds
Answer:_____decades _____years _____days _____hours _____min. _____seconds (6 pts)
6)
A snail is at the bottom of a well and wants to get out. He manages to crawl up the wall of the
well 3 feet each day, but at night he must rest so he slips back 2 feet down the wall of the well.
If the well is 30 feet deep, how many days will it take him to get out of the well?
Answer: ____________days (6 pts)
Grade 5
Solutions
Meet 3
2009-2010
Arithmetic
1) 25 x 32
2) 5
3) 12
4) 132
5) 25.4
2670 is divisible by 1, 2, 3, 5, and 6
1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 15, 18, 30, 45, & 90
Prime factors for 15 = 3 x 5 Prime factors for 27 are 3 x 3 x 3. LCM = 3 x 3 x 3 x 5 =
135. GCF = 3. The difference is 135-3 = 132
10 x 20 = 200. 9 x 19.4 = 174.6 200 – 174.6 = 25.4
Geometry
1) scalene
2) 27 in.3
3) 15 cm.
3 in. x 3 in. x 3 in. = 27 in.3
18 cm2/3 triangles means that each triangle has an area of 6 cm.2 Each side of a triangle =
3 cm. because 6 cm2 = ½ (4 cm. x 3 cm.). 5 triangle sides are on the perimeter of the
figure, so 5 x 3 cm. = 15 cm.
4) 54.84 cm. Because each side of the square = 12 cm., the diameter of the semi-circle = 12 cm. The
circumference is 12 cm. x 3.14 = 37.68 cm. Take ½ of that = 18.84 cm. and add 12 cm. +
12 cm. + 12 cm. = 54.84 cm.
5) 42.14 in2 The area of the square is 14 in. x 14 in. = 196 in2. The area of the circle = 7in. x 7in. x
3.14 = 153.86 in2. 196 in2 - 153.86 in2 = 42.14 in2
Team
1) 5565
The sum of the smallest and largest number = 106. There are 52.5 sets of 106. 52.5 x
106 = 5565.
2) 4800
Area of small pizza = 3.14 x 3 x 3 = 28.26 in2. 1200 calories / 28.26 in2 = 42.46 calories
per square inch. The area of the large pizza = 3.14 x 6 x 6 = 113.04 in2. 113.04 in2 x
42.46 calories per square inch = 4799.68 calories. Rounded = 4800 calories.
3) 1963 ft2 157 ft./3.14 = 50 ft. diameter. Area = 3.14 x 25 x 25 = 1962.5 ft2. Rounded = 1963 ft2
4) 3/20
red = 25% = 10 marbles, green = 30% = 12 marbles, blue = 10% = 4 marbles, black =
20% = 8 marbles, yellow = 15 % = 6 marbles
The probability of picking a yellow marble = 6/40, which reduced = 3/20.
5) 0 decades, 9 years, 269 days, 18 hours, 56 minutes, 53 seconds
If you trade 1st , you rewrite
the top row as 1 decade, 18 years, 369 days, 41 hours, 69 minutes and 73 seconds and
then subtract the bottom row.
6) 28
The snail averages 1 foot each day, so after 27 days he has reached 27 feet. On the 28th
day he crawls up 3 feet during the day and is out of the well, so he no longer slips back .