Download AC classwork practice_ unit rates and ratios

Survey
yes no Was this document useful for you?
   Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the work of artificial intelligence, which forms the content of this project

Document related concepts

List of works designed with the golden ratio wikipedia , lookup

Transcript
Classwork practice: Ratios, Rates, and Unit Rates
Name_______________________
Write each ratio three ways. Simplify your ratios.
1. Pumpkins to Ghosts_____________________
3. Total pictures to Pumpkins__________________
2. Witches to total pictures____________________
4. Ghosts to other pictures____________________
5. In 7th period, all 28 students have either a cat or a dog.
If the ratio of cat to dog owners is 5:2, how many own a
cat? _____________
6. 36 toddlers dressed as either witches or ghosts for
Halloween at a ratio of 5:7. How many kids are
witches?_________
Find the UNIT RATE (6-8). Include your units! Circle your answer.
7. 1132 miles in 5 hours
8. 78 pages in 12 minutes
9. 35 laps in 85 minutes (fraction form)
10. Which is the better deal: 20 pounds pet food for
$14.99 or 50 pounds for $37.99? Show evidence.
11. Hamburger sells at $6 for 3 pounds. How much will
she pay for 5 pounds? 10 pounds?
12. An adult blinks about 450 times in 30 minutes. A 12year old blinks about 150 times in 15 minutes. How many
more times does an adult blink in 60 minutes than a 12year old?
13. Sara can type 90 words in 4 minutes. About how
many words would you expect her to type in 10 minutes
at this rate?